اطلاعات دانشجو
نام پدر: اكبر
جنسیت: زن
گروه: حقوق و حقوق عمومی
رشته: حقوق بین الملل
مقطع: کارشناسی ارشد ناپیوسته
تاریخ فراغت از تحصیل: 82/12/25
سیستم آموزشی: قراردادی

فائزه هاشمی رفسنجانی (زاده ۱۷ دی ۱۳۴۱ در قم) دومین دختر اکبر هاشمی رفسنجانی، مدیرمسئول سابق روزنامه زن، فعال سیاسی، نماینده مجلس شورای اسلامی در دوره پنجم، عضو حزب کارگزاران سازندگی و رئیس فدراسیون اسلامی ورزش زنان است.

فعالیت‌ها

فعالیت سیاسی

از بین دختران هاشمی، فائزه تنها دختری است که وارد سیاست شد. او در دوره پنجم مجلس شورای اسلامی با رای بالایی نماینده مردم تهران شد و نماینده دوم تهران در مجلس پنجم بود.

فائزه هاشمی درباره فعالیتهایش در مجلس پنجم می‌گوید: «فعالیت‌های من در مجلس سه بعد داشت: مسائل روز جامعه، به خصوص مسائل سیاسی، مسائل مربوط به زنان و مسائل مربوط به ورزش.» شرکت او در انتخابات مجلس ششم با شکست همراه بود که باعث کناره‌گیری او از سیاست شد.

فائزه هاشمی هم چنین رئیس شاخه زنان حزب کارگزاران سازندگی است.

فعالیت ورزشی

فائزه هاشمی از سال ۱۳۶۹ ریاست فدراسیون اسلامی ورزش زنان را بر عهده داشت.

این فدراسیون با ریاست فائزه هاشمی اقدام به برگزاری بازی‌های اسلامی زنان می‌کرد که چهارمین دوره بازی‌های اسلامی زنان در تهران برگزار شد.

تحصیلات

فائزه هاشمی دارای مدرک دکترا در رشته حقوق بشر از دانشگاه آزاد تهران  است، هم چنین دارای دو مدرک فوق لیسانس در رشته حقوق بشر و حقوق بین‌الملل و دو مدرک لیسانس در رشته مدیریت از دانشگاه الزهرا و رشته علوم سیاسی از دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی است.

 

او درباره مدرک دکترایش در رشته حقوق بشر می‌گوید: " پیش از این به مدت دو سال در رشته حقوق بشر در مقطع دکتری در لندن تحصیل کردم اما تصمیم گرفتم تحصیلم را در دانشگاه آزاد ادامه دهم و دکتری خود را از این دانشگاه گرفته‌ام. " او هم چنین استاد دانشگاه آزاد واحد پردیس است.